A GYÓGYÍTÓ VÍZ - Egészségmegőrzés. Gyógynövények a télikertben. Egészséges ételek. Búzafű. Bio termék táplálékkiegészítők. Vitaminok. Ayurvédikus táplálkozás, gyógyítás, étrend. Természetes életmód. Arvisura Seo Terasz. PRcikk elhelyezés
2013. szeptember 30., hétfő
A mozgás és a sport jelentősége a szívbetegségek megelőzéséért
Joggal merül fel a kétely: mennyiben bizonyított az a felfogás, hogy a testmozgás hasznos és veszélytelen szívbetegség után. A testmozgás, a szív és a keringési rendszer veszélytelen terhelhetőségének megállapítása ugyanolyan orvosi feladat, mint a szükséges gyógyszerekre vonatkozó javaslat. Orvos által ellenőrzött körülmények között kell meghatározni azt a terhelési fokozatot, ami nem okoz panaszt vagy olyan eltérést, ami a szív vérellátási zavarára utal. Fontos tudni, hogy a szív keringésének zavara panasz nélkül is előfordulhat.
A kívánatos és a veszélytelen terhelési szint meghatározása után a heti 5-4 alkalommal 50-60 perces mozgás a szív és a keringési rendszer ökonomikus működésének kifejlődését segíti elő, hozzájárul ahhoz, hogy a szívben oly módon változzon meg a vérellátás, amely gátolja újabb szívinfarktus kialakulását. A terhelés nagyságának mérésére a MET-el (metabolikus egyenértéket) használjuk, amely az oxigénfogyasztás mérésén alapszik. A nyugalomban lévő egyén 1 MET-nek megfelelő oxigént fogyaszt (1 MET = 5.5 ml oxigén/ testsúlykg/ perc).
Aki rendszeresen kocog, úszik vagy kerékpározik, csökkenti a szívbetegég kialakulásának kockázatát is. A sport nem csak izmainkat erősíti, hanem hozzájárul szellemi frissességünk megőrzéséhez is.
2013. szeptember 25., szerda
Banános zabos keksz
Hozzávalók:
3 banán
1/3 bögre reszelt alma/almapüré
2 bögre zab
1/4 bögre mandulatej
1/2 bögre mazsola
1 teáskanál vanília
1 teáskanál fahéj
Elkészítés:
Keverjük el a lisztet a szódabikarbónával egy tálban. Adjuk hozzá a cukrot és a zabot is- melynek negyedét megőrölhetjük, mielőtt beletesszük.
Közben olvasszuk fel a vajat. Ha folyékony, tegyük bele a juharszirupot vagy a mézet. Ha ezek elvegyültek, tegyük hozzá a száraz keverékhez.
Gyúrható masszát kell kapnunk. Formázzunk kb 22-25 golyót ezekből, tegyük tepsibe, amit előzőleg leterítettünk sütőpapírral. (Ha nincs, akkor kenjük ki vajjal alaposan a tepsinket)
Tegyük előmelegített sütőbe, 160 fokon süssük aranybarnára - ez körül-belül 7-15 perc lesz. Fogyasszuk egészséggel, mert ennyit mindenki megengedhet magának.
2013. szeptember 20., péntek
AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁSRÓL
A válaszoknak azonban lenne egy közös vonása: sajnos, az egészséges táplálkozást nem engedhetem meg magamnak, mert Magyarországon ez elérhetetlen. Ebből kiderül, hogy a legtöbben elképzelünk magunknak a saját ízlésünk szerint megfelelőnek tartott, drága és gyakran felesleges különlegességeket tartalmazó táplálkozást, és azt mondjuk egészségesnek.
Az egészséges jelző arra utal, hogy jó táplálékválasztással, menütervezéssel, ételkészítéssel és étkezési ritmussal elegendő energia és tápanyag kerül a szervezetünkbe ahhoz, hogy tartósan egészségesek maradjunk. Ehhez ismerni kell az egészséget védő, megőrző és a betegséget megelőző, azaz az “egészséges táplálkozás” útmutatásait.
Az egészséges táplálkozás annyi energiát juttat a szervezetbe, amennyire szükség van, nem többet, nem kevesebbet. Az egészséges, nem diétázó embernek nem kell számolni a táplálék energiatartalmát, hanem rendszeresen mérnie kell a testtömegét, hinnie kell a tükörnek és a centiméternek. Aki azt tapasztalja, hogy a testtömege beleillik a testmagasságának megfelelő értékek határai közé és a testtömeg a rendszeres (heti) ellenőrzés alkalmával nem mutat változást, annak a szervezete éppen a szükséges energiamennyiséghez jut, vagyis mennyiségileg jól táplálkozik. A fogyás vagy a hízás a kelleténél kevesebb, illetőleg több energia bevitelére utal, s az ok kivizsgálása a kezelőorvosra tartozik. Minél többféle élelmi anyagból, élelmiszerből, ételféleségből és minél változatosabban táplálkozik valaki, annál nagyobb biztonságban lehet afelől, hogy a szükséges tápanyagok mind és elegendő mennyiségben bekerülnek szervezetébe.
A zöldség- és a főzelékfélék, valamint a gyümölcsök többsége energiaszegény, ezért ha nyersen fogyasztjuk vagy az elkészítés során nem alkalmazunk zsiradékkal, liszttel, zsemlemorzsával vagy zsemlével történő dúsítást, megőrizhetjük ideális testtömegünket. Ráadásul ezek a táplálékok nem növelik a zsír- és koleszterinbevitelt, sóban szegények, másrészt gazdag forrásai az igen értékes, betegségmegelőző hatású, vízben oldódó élelmi rostoknak. Egy kis odafigyeléssel megőrizhetjük egészségünket.
2013. szeptember 10., kedd
LENMAGOLAJ A TERMÉSZETES „MULTIVITAMIN”
Készítés
A leszüretelt lenmagot tisztítás és szárítás után csigapréssel kisajtoljuk, így kapjuk a hidegen sajtolt lenmagolajat. Ezután egy tartályban helyezzük el, majd természetes ülepítést követően palackozzuk, így frissen kerül az Ön asztalára. Felbontatlan palackban 9 hónapig megőrzi szavatosságát,fénytől védett hűvös helyen tároljuk!
A jó zsírok, más néven esszenciális zsírsavak elengedhetetlenül szükségesek sejtjeink egészséges működéséhez. Jótékony hatással vannak az anyagcserére és az általános egészségi állapotra. Kutatók szerint a lenmagolajnak antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása is van. A legújabb kutatások szerint a lenmagolaj hatékony védelmet nyújthat a szív-és érrendszer számára azzal, hogy javítja az artériás keringést, az artériák működését és az energiatermelést. A Nemzetközi Rákkutató Intézet az után kezdett el érdeklődni a lenmag iránt, hogy Európai kutatások kimutatták, hogy bizonyos tumorokat visszazsugorít, és hatásos a mell-, a prosztata- és a tüdőrák ellen.A lenmag segíti a test összes sejtjének membránképzését, így védve azokat a káros behatásoktól és járulva hozzá szerkezeti sértetlenségükhöz. Szigorúan hűtőszekrényben kell tárolni. Naponta 1-2 evőkanálnyi lenmagolaj ajánlott. Hevíteni nem szabad, így főzni sem érdemes vele. Ellenben salátákhoz egy kis tökmagolajjal keverve nagyon finom. Legalább napi egy evőkanállal érdemes belőle fogyasztani. Más olajjal is kitűnő, például tökmagolajjal, mákolajjal, dióolajjal. A lenmagból kisajtolt olaj biológiailag nagyon értékes. 25,8-58%-ban tartalmaz linolensavat. Az egyik legtisztább és legtöbb esszenciális zsírsavat tartalmazó növényi olaj. Kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, mangán, szilícium, réz, nikkel, kobalt, jód természetes forrása.
Sportolók akkor használnak lenmagolajat, ha diétáznak és a testzsír-százalékuk csökkentése érdekében, minden zsírt meg kell vonniuk szervezetüktől. Az emberi szervezetnek azonban szüksége van zsírokra, de a telítetlen és nem a telített fajtából valókra.
Hatékony szer a hörghurut kezelésére: a mag a betegség lefolyásának könnyítésében, az olaj pedig a görcsös összehúzódások enyhítésében segít. Így nemcsak a hörgőknek enyhítő gyógyír, hanem a tüdőnek is, ezét dohányosoknak kimondottan ajánlott a fogyasztása
Serkentheti az agyműködést és a vérerek munkáját (agyban, vesében, szemben)
Szabálytalan szívverés, szívizomgyulladás kiegészítő kezelője is lehet.
Természetes úton csökkenthető vele a vérsűrűség.
Az olajban található kéksav – glikozidák miatt gyulladásos betegségek kiegészítő kezelésére alkalmazható, (ízületi gyulladások, gennyes – fekélyes sebek), mert lokálisan tágítja az ereket és lazítja a szöveteket.
A linolsav jelentősége a sejtlégzés és energiatermelés szempontjából felbecsülhetetlen.
Fogyasztása segít a fogyókúrában is (gyorsítja az anyagcserét), és a cukorbetegség megelőzésében. Így hát fogyasszuk és éljünk egészségesen.
2013. szeptember 5., csütörtök
Egészséges nassolnivaló
2013. augusztus 11., vasárnap
Cézársaláta
Hozzávalók (4 személyre):
20 dkg ceruzabab
1-2 nagyobb fejes saláta
zellerszár
40 dkg főtt, kicsontozott csirkemell
1 gerezd fokhagyma
pirított kenyér
3 dkg parmezán sajt
Az öntethez:
dijoni mustár
3 ek olívaolaj
3 mokkáskanál borecet
2 ek zsírszegény natúr joghurt
porcukor
Worcester-szósz
Elkészítés
Egy nagyobb vagy két kis szelet kenyeret vágj kockákra, szórd a tepsibe és a sütőben pirítsd meg. A tojást főzd keményre. A zöldbabot sós vízben kell puhára főzni. Ezalatt a zöldségeket és a húst aprítsd fel. Az öntet hozzávalóit keverd össze, majd a kemény tojást darabold fel és add hozzá. A salátát, a zöldbabot, a zellert és a csirkemellet, pirított kockát keverd össze. Csorgasd rá az öntetet, a reszelt parmezánt szórd a tetejére. Azonnal tálalható.
Ha később szeretnéd tálalni, akkor a pirított kockát, az öntetet és a parmezánt, csak tálalás előtt tedd a salátára. A salátát és az öntetet is a tálalásig tárold a hűtőben. Nagyon finom még így majonéz nélkül is.
Egy adag 423 kcal
Fehérje: 38 g
zsír: 17 g
szénhidrát: 26 g
2013. augusztus 8., csütörtök
Orbáncfű
Az orbáncfű teáját sokan használják idegeskedés, depresszió, alvászavarok ellen, de alkalmazzák bőrgyulladások, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is. Jótékony hatással van az emberi szervezetre gyomorfekély vagy vese- és epebántalmak, továbbá idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok esetén. A száj belső sérülései ellen szintén ajánlott.
A népi gyógyászatban az orbáncfüvet (orbáncfű olajat) reumás fájdalmak enyhítésére és egyes bőrbetegségek kezelésére használják. Köszvény, furunkulózis és egyéb gennyesedések, felületi-külső vérzések esetén használták. A természetes gyógyítás a legjobb dolog amit tehetünk.
2013. augusztus 3., szombat
Egy villámgyors, egészséges vacsora
Sült hal zöldségkörettel
Vásárolj a boltban halfilét, lehetőleg olyat, ami szálkamentes, hogy este már ezzel se kelljen babrálnod. Sózd, borsozd, majd szórd meg chilivel mindkét felét, végül tedd félre pár percre.
Tegyél fel forrni egy kevés vizet, amibe dobj egy csipet sót, és ízlésed szerint vegyes, fagyasztott zöldségeket. Ha a hal pár percet állt a fűszerekben, forró, olívaolajos serpenyőben süsd meg mindkét oldalát. (Ne aggódj, ha úgy tűnik, hogy a hal leragadt a teflonedényben, mert mihelyst megsült az egyik oldala, könnyedén meg tudod majd fordítani.)
A halat a leszűrt zöldségköretre helyezd, ízlésed szerint fogyaszd natúran, vagy valamilyen öntettel. Ez egy nagyon finom vacsora egy hosszú, fáradt nap után.
2013. július 30., kedd
Hársfa tea
Jelentős még stressz-ellenes és nyugtató hatása is. A hársfa virágot gyakorta használják a gyógyászatban, mint nyugtató, lazító hatású anyag. A hársfa virág egyike azon nyugtató hatású anyagoknak, amit bárki, akár hosszú ideig is használhat.
Hársfa tea elkészítése:
Helyezzünk a csészébe 1 db filter tasakot, vagy 2 gramm hársfavirágzatot, amit forrázzunk le 2 dl vízzel. A forrázatot lefedve állni hagyjuk, majd ízesítve fogyasztjuk. Gyermekeknek gyengébb főzetet készítsünk.
A hársfa teának az íze nagyon finom, ezért nem lesz problémánk fogyasztásakor.
2013. július 26., péntek
Könnyen betartható tippek a változtatáshoz
Fontos a zöldségek és a gyümölcsök fogyasztása
Egyre inkább előtérbe kerül a természetes életmód és egészséges táplálkozás, mert a mindennapi stressz, szorongás miatt sokan az édességekben, nagy evésekben-ivásokban látják a feszültségek feloldásának a lehetőségét, emellett mozgásszegény életmódot folytatnak, a zsíros-húsos, koleszterines és cukros ételeket preferáló gyorséttermek kínálatából választanak, az édes és szénsavas üdítők, a felfújt édességek, a finomított fehér kenyér és az alkoholos italok képezik táplálékukat. Pedig nagyon fontos szerepet játszik a te táplálkozásodban is a zöldségek és a gyümölcsök fogyasztása. (Az étrended 30-35%-át alkossa, megosztva, mintegy 6-11 adagnyit.)
Miért van szükséged rá?
A zöldségeknek csekély a szénhidrát- és zsírtartalmuk, alacsony az energiatartalmuk is, emiatt különösen hasznosak diétázók számára. Ugyanakkor jelentős alkotóelemeik az élelmi rostok, amelyek gátolják a zsírok és a koleszterin felszívódását.
Ajánlott mennyiség belőle
A javasolt mennyiség mintegy 6-11 egység fogyasztása belőlük naponta. Zöldségből mindig egy kicsivel többet, mint a gyümölcsből. Fogyaszthatod frissen vagy párolva, esetleg főzeléknek elkészítve. Naponta egyél meg 5-6 mennyiségű zöldséget, 4-5 egység gyümölcsöt. Egy adag = 1 db paradicsom, 1 db paprika, 1 db sárgarépa, 1 db uborka, 10 dkg főzelék, 10 dkg főtt hüvelyes (lencse, bab, borsó), 10 dkg burgonya, 1 db alma, 1 db narancs, 1 db banán, 1 db őszibarack, 3 dkg aszalt gyümölcs, 2 dl natúr zöldség- vagy gyümölcslé.
Hogyan építsd be az étrendedbe?
• A főétkezésekhez kínálj mindig egy kevés gabonát és párolt zöldségeket.
• A köztes étkezésekre, úgynevezett snackekre nassolj gyümölcsöt vagy rágcsálj sárgarépát, angol zellert, brokkolit.
Könnyen betartható tippek a változtatáshoz
• Étrended változatos legyen: egyél gyümölcsöt, zöldségfélét, főzeléket, halat, barna kenyeret. Rendkívül magas a száraz hüvelyesek rosttartalma, és jelentős a kukorica, zöldborsó, petrezselyemgyökér rostértéke is. A nyers gyümölcs vagy zöldség mindig magasabb rosttartalmú, mint a főtt.
• A fehér kenyeret cseréld le barna kenyérre. A teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér tartalmazza a gabona héját is, ezért magasabb a rosttartalma.
• A finomított fehér lisztből készült termékek helyett részesítsd előnyben a Graham-, kukorica-, tönköly- vagy rozslisztből készülteket.
• Tésztafélék közül is válaszd a teljes kiőrlésű lisztből vagy durumlisztből készültet.
• Ügyelj arra, hogy egy-egy étkezés alatt megegyél legalább 3-4 gramm rostot!
• Fehér rizs helyett használj barna rizst, mivel ennek magasabb a rosttartalma.
• Az alacsonyabb rosttartalmú élelmiszereket dúsítsd különböző korpákkal (búzakorpa, zabkorpa) és gabonapelyhekkel (rozs-, zab-, kukoricapehely).
• Együnk kevesebb zsíros ételt.
• Konyhatechnikai eljárások közül a gőzben főzést, a párolást részesítsd előnyben, vagy készítsd ételeidet fóliában, sütőzacskóban, római tálban.
• Mellőzzük a rántást, a habarást. A levest, főzeléket sűrítsd önmagával vagy kukoricakeményítővel.
Egy kis odafigyeléssel egészségesebben tudunk táplálkozni, csak kell egy kis akarat is hozzá.
Az egészségesen táplálkozók nehezebben betegednek meg, kerüli őket a szorongás, stressz, depresszió.
2013. július 22., hétfő
A cickafarkfű gyógyhatásai
Hatóanyagai: glikozidikus keserűanyag, illóolaj (0,05–0,25%) – amelynek komponensei a kamazulén, a kámfor, a szabinén, a cineol, a pinén és a borneol –, mentol és achilein alkaloidok, kumarin, cserzőanyag, hangya-, ecet-, szalicil- és sztearinsav, valamint flavonoidok.
Gyógyító tippek:
1. Étvágyfokozó, emellett javítja az emésztést, enyhíti a görcsöket a vékony- és vastagbélben, megszünteti a felfúvódást, a kellemetlen teltségérzést. Mivel javítja a kiürülési reflexet, alkalmazhatjuk hashajtó helyett. Jót tesz hosszú betegeskedés alatt fellépő emésztőrendszeri fájdalmak, anyagcserezavarok ellen is.
Teáját a következőképpen készítsd el: 1 evőkanálnyi virágot forrázz le 2 dl vízzel, 15 percig hagyd ázni, majd szűrd le. Naponta 2 alkalommal fogyaszd édesítés nélkül, étkezés előtt fél órával.
2. Vizelethajtó és tisztító gyógytulajdonságának köszönhetően alkotórésze a reuma elleni és antiszklerotikus teakeverékeknek. Csalánnal, mezei zsurlóval, körömvirággal, fehér fagyönggyel és galagonyavirággal kombinálva jól bevált érelmeszesedés ellen is.
3. A kamazulén antihisztaminikus hatása miatt – főleg gyerekeknél – hatásos asztma ellen, így a köptető hatású gyógynövények (ökörfarkkóró-virág, kankalinvirág és -gyökér), valamint a kamilla, a palástfű, a csalán, a kakukkfű és a körömvirág mellett része az asztmaellenes teakeverékeknek.
4. Az emésztőrendszerben csillapítja az enyhe átszivárgó vérzéseket (például aranyeres bántalmaknál). Urogenitális sebészeti beavatkozások után forrázatát hideg állapotban alkalmazd, hogy a kolin és a betain hatása jól érvényesüljön. Kolinja enyhén csökkenti a magas vérnyomást is.
5. Alkalmazható az éjjeli bevizelés kúrálásában, de csak depresszió elleni (bazsalikom és orbáncfű), valamint idegerősítő (citromfű, levendula, macskagyökér, borsmenta és majoránna) gyógynövényekkel kombinálva hatásos.
6. Jó gyógyszere a női betegségeknek, de 3 hónapnál hosszabb távon nem ajánlott azoknak, akik fogamzásgátló tablettát szednek, illetve akik tudják magukról, hogy hajlamosak a rosszindulatú daganatokra (100 g virágban ugyanis 1000 NE ösztrogénaktivitású női hormonhoz hasonló anyag van). Bárki más azonban nyugodtan fogyaszthatja a cickafarkfűteát női bajokra, mert a növényi hormonpótlás egészségesebb, és nem okoz mellékhatásokat, mint a szintetikus gyógyszerek.
7. Enyhíti a változó korban fellépő kellemetlen tüneteket. Komlóval és édesköménnyel kombinálva csillapítja a hőhullámot, a fejfájást.
8. Csökkenti a menstruációt kísérő erős fájdalmat, és normalizálja a rendellenes vérzést, de az úgynevezett behangoló teát csakis a menstruációs ciklussal összhangban szabad alkalmazni, mégpedig két lépésben.
Első lépésként készítsd el az 1. típusú teát: 200 g cickafarkfűvirág, 50 g komló és 50 g édeskömény keverékéből 1 evőkanálnyit 2,5 dl vízben forralj fel, s 15 percnyi lúgozódás után szűrd le. Naponta 2 alkalommal igyál 2,5 dl teát, de nem mindennap, hanem a menstruáció befejezését követő első naptól 14-15 napon keresztül.
Második lépésként: a 16. naptól kezdve viszont a progeszteronhormon-hatással rendelkező gyógynövényekből – 50 g apróbojtorján, 150 g palástfű és 100 g rozmaringlevél keverékéből – az előbb leírt módon elkészített teát idd (ebben nem szerepel a cickafarkfű!) az újabb menstruáció jelentkezéséig, majd a menstruáció végétől megint következhet az 1., illetve a 2. tea, mindaddig, amíg a rendszertelen ciklus helyre nem áll.
9. Férfiaknál a prosztata-megnagyobbodás kezelésében, az ellenkező nem hormonjainak gyógyhatására alapozva veszik hasznát, hiszen keserűanyaga ugyanolyan biológiai hatással rendelkezik, mint a női ösztrogén hormon.
10. Visszérgyulladásra idd a következő teát: körömvirág, gyermekláncfű, mályvagyökér, apróbojtorján, orbáncfű, levendula, feketenadálytő-gyökér, útifű és cickafarkvirág 1:1 arányú keverékéből 1 evőkanálnyit 2-4 órán keresztül áztass 3 dl vízben, majd gyenge lángon 3 percig főzd, hagyd állni 15 percig, s nagy lyukú szűrőn szűrd le. Naponta 2-3 alkalommal fogyaszd, étkezés után.
11. Fogfájásra öblítőként alkalmazd, borsmentával és macskagyökérrel 1:1 arányban kombinálva. A keverékből 1 evőkanálnyit 2 percig főzz 5 dl vízben, és ezzel öblögesd a szájüreget.
12. Vizes és szeszes kivonata gyógyítja a szájban előforduló fertőzéseket. A gyulladt ínyt bíborvörös kasvirág szeszes kivonatával kombinálva ecseteld, aftózisoknál zsályával és apróbojtorján szeszes kivonatával együtt használd. A bőrkiütések kezelésében szintén jól bevált szer.
13. Szeszes kivonatának bemasszírozásával enyhíthetők a reumatikus és ízületi bántalmak: fellazítja, oldja a csomókat, csökkenti a fájdalmat. Tinktúrája alkotórésze fájdalomcsillapító, izomlazító, valamint belső szervek gyógyítására alkalmazható hidratáló krémeknek, amelyeket hosszasan kell bemasszírozni a beteg szerv fölötti bőrbe, mintha szúrás nélküli injekciót adnánk.
Figyelem!
Nők a cickafarkfüvet csak a menstruáció végét követő első naptól használják, mert hormonzavart okoz! Kivétel a petefészek-gyulladás: ilyenkor a teljes gyógyulásig engedélyezett palástfűvel kombinált használata. Daganatos nők számára ellenjavallt.
Mellékhatás, mérgezés: Fogyasztása sötétbarnára színezi a vizeletet – nem kell tőle megijedni, nem vérről van szó! Túlérzékeny emberek allergiás kiütéssel, hasmenéssel reagálhatnak rá. Az ajánlott adagokat ne lépd túl!
Fogyasszuk és éljünk egészségesen.
2013. július 18., csütörtök
Tenger gyümölcsei
De mitől olyan egészségesek a tenger gyümölcsei?
A halhoz hasonlóan magas fehérjetartalom (17-20%), minimális zsírtartalom (csupán néhány százalék).
Több olyan létfontosságú ásványi anyag van bennük, amelyeket másból nehéz beszerezni.
- Immunrendszer erősítő
- Idegrendszert védő
- Potencianövelő hatás
Legegyszerűbben és legegészségesebb formában hogy tudjuk beszerezni?
Kagyló üvegben, többféle ízben (natúr sós lé, natúr enyhén ecetes lé, paradicsomos szószban, stb.). Teljes kiőrlésű kenyérrel és valamilyen nyers zöldségfélével egy üveg kétszeri kiadós, egészséges étkezést biztosít.
Fagyasztott zacskós formában (van külön-külön rák, kagyló, de vegyes mix is). A zacskókon néha felhasználási javaslatot is találunk, ezek általában már előfőzött termékek. Sütni nem javasolt, mert nagyon összeesnek, néhány perces főzés után tehetjük őket raguba, szendvicsre, salátába.
Halpultokon gyakran garnélarák is kapható. A páncéljától általában nekünk kell megszabadítani az egzotikus falatokat, a fejét nem érdemes megenni, bár amikor Japánban voltam, egy kinti kolléga elropogtatta az orrom előtt… Ezek is általában előfőzöttek, én szendvicsre szoktam tenni, de lehet próbálkozni bármilyen megoldással.
Van, ami nem ajánlatos?
Igen, a surimi. Ez szintén egy a sok megtévesztés közül, ami az élelmiszeripar számlájára írható. Valójában nem is tartozik a szigorú értelemben vett tenger gyümölcsei közé, mert nem egy élőlény, hanem csak egy feldolgozott haltermék. Gyakran aljas módon még rákolló formájúra is alakítják a halhúsból, és mesterséges színezékből, mesterséges tartósítószerekből álló terméket, pedig semmi köze a rákhoz. Ha nem lenne „szennyezett” mesterséges adalékanyagokkal, különösebb baj nem volna vele.
Csak arra kell odafigyelnetek, hogy a tenger gyümölcsei egy igen gyorsan romlandó termékcsoport! Fogyasszátok bátran, mert tényleg nagyon egészségesek és hamar megfogjátok szeretni.
2013. június 18., kedd
A csalántea jótékony hatásai
Méregtelenítés
A csalántea egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy erős méregtelenítő, vértisztító hatása van. A csalántea felgyorsítja az anyagcseréből származó mérgek távozását a szervezetből. Érdemes néha tisztító kúrát tartani, hiszen szervezetünknek szüksége van a megtisztulásra. A csalántea kúra az egész szervezetre frissítő hatással van, tavaszi vitaminhiány ellen remek gyógyszer.
Tipp: Egy hónapig minden reggel kezd a napot csalánteával. Reggelente egy bögre tea felfrissít, könnyebben indul a nap. Az egy hónapos kúra után 2 hónapig szüneteltesd, majd kezdd újra.
Felfázás ellen
Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy megelőzzük a felfázást, azonban van amikor ez sajnos elkerülhetetlen és minket is érint. Ha felfáztunk enyhülést nyújthat a csalántea, hiszen vizeletfokozó hatása is jól ismert, emellett fertőtlenítő és baktériumölő hatása is van.
Vitaminpótlás
Élénkítő hatású, sok ásványi anyagot (például: vasat) és vitamint is tartalmaz. Tartalmaz B2-, C-, K-vitamint, emellett foszfátokat, aminosavat, folsavat. Böjtkúráknál szokták még használni salaktalanító hatása miatt. A csalántea használatos magas vérnyomás csökkentésére is, valamint hajhullásra is eredményesen alkalmazható.
Extra: A csalán leveiből készített krém nagyon jó a zsíros bőrre, alapos bőrtisztító hatása van.
Érdekesség: Régebben a népi orvoslásban használták a köhögés csillapítására.
Így készítsd el!
Egy bögrében forralj vizet, majd 1 púpozott kanállal rakj a csalánteából (érdemesebb magát a gyógynövényt vásárolni, mint a filtert, mivel erősebb lesz így). Hagyd egy kicsit állni, majd kedved szerint ízesítsd a leszűrés után. Arra figyelj, hogy ne használj fém eszközöket, mert azokat nem ajánlatos gyógynövényekkel együtt alkalmazni.
Gyógyszertárakban kapható filteres és szárított levelű változatban. Amennyiben tartósabb hatást szeretnél elérni, érdemesebb a szárított leveleket a teába tenni. Hipermarketekben is megtalálható, de ott többnyire filteres kiszerelésben. Arra azonban figyeljünk, hogy nagy mennyiségben semmiképp ne fogyasszuk, mert gyomorpanaszok, bőrégés és vizeletpangást okozhat. Az ajánlott mennyiség naponta 1,5 dl, de figyeljünk, hogy ne lépjük túl a napi 8-12 grammot! Mindenkinek ajánljuk, éljünk egészségesen.
2013. június 14., péntek
Egyre tudatosabban választunk édesítőszert
Különösen az üdítőitalok és a gyümölcslevek esetében gyakori, hogy megnézzük, mit tartalmaz a termék, és a felmérés arra is rámutat, hogy az édesítőszerek közötti választást döntő módon annak természetes jellege befolyásolja.
Az édes íz az egyik legnépszerűbb a négy alapíz közül, a csecsemők is ezzel az ízzel találkoznak először, hiszen az anyatej is édes. Az elmúlt évszázadok során számtalan édesítőszert fedeztek fel, fejlesztettetek ki és használnak az emberek. Az édesítőszereket két nagy csoportba soroljuk, az energiatartalmú (például a cukor és a méz) és az alacsony energiatartalmú vagy energiamentes édesítőszerek, amelyek között vannak növényi kivonatok is, ilyen például a sztívia.
"Ma már széles választékban állnak rendelkezésre édesítőszerek, valamint az azokkal készült élelmiszerek és italok. Ezek fontos szerepet töltenek be az ideális testsúly elérésében és megőrzésében, valamint a diabétesszel élők diétájának változatosabbá tételében. Nagyon jó dolognak tartom, hogy mindenki ízlése és életmódja szerint választhat számos édesítőszer alternatíva közül" – mondta el Györki Niké, dietetikus.
A reprezentatív kutatás eredményei arra engednek következtetni, hogy a magyar lakosság közel fele alkalmaz édesítőszert ételek, italok édesítésére, és az életkor emelkedésével nő az édesítőszerek népszerűsége.
Az édesítőszerek közötti választást döntően befolyásolja az a tény, hogy a kérdéses édesítőszer természetes eredetű-e (a válaszadók 53%-a számára ez meghatározó szempont), majd a sorban a megfelelő ár-érték arány és az alacsony kalóriatartam (30-30%) következik.
Az egyik legismertebb természetes eredetű édesítőszer a sztívia, az édesítőszert használók 41%-a ismeri. Főként a nők, és az idősebbek részesítik előnyben. A kutatásban résztvevő nők 42%-a ismeri és használja, míg a férfiak és a fiatalabb korosztály esetében ez az arány jóval alacsonyabb (26-27%).
A sztívia egy Dél-Amerikából származó növény. A sztíviából kinyert összetevő a szteviol glikozid egy energiamentes, természetes eredetű édesítőszer, amely 200-szor édesebb a kristálycukornál. A megkérdezettek azon része, akik már hallottak a sztíviáról, tisztában vannak az édesítőszer természetes eredetével, valamint legtöbbjük azt is tudja, hogy alacsony a kalóriatartalma. Figyeljünk mindenre, és pótoljunk egészségesebb kiegészítőkkel amit csak lehet.
Azoknak a megkérdezetteknek, akik ismerik a sztíviát, közel a fele, leginkább tea, kávé és sütemények készítése során használta már. Az is kiderült a kutatásból, hogy egyre többféle ételnél alkalmazzák édesítésre.
A kutatás eredményei arra engednek következtetni, hogy a sztívia-alkalmazók tudatosan használják ezt az édesítőszert, hiszen a használat legfőbb okaiként a természetes eredetet jelölték meg (44%), melyet az alacsony kalóriatartalom követ (12%).
A Szinapszis Kft. által készített online kérdőíves felmérésben közel 600 magyar, 18 és 70 év közötti budapesti és vidéki lakos vett részt. Az interjúalanyok 47%-a volt férfi, 54%-a nő.
Figyeljünk mindenre, és pótoljunk egészségesebb kiegészítőkkel amit csak lehet.
2013. június 10., hétfő
A legegészségesebb süti, antioxidánsokkal dúsítva
A szakértők szerint a szokásoshoz képest tízszer több antioxidánst tartalmazó desszert éppolyan finom lenne, mint hagyományos társai. A szőlőmag-kivonat igen gazdag antioxidánsokban, amelyek az emberi szervezet számára hasznos vegyületek, hiszen segítenek a szabadgyökök negatív hatásainak mérsékelésében. Ezáltal megelőző szerepet játszanak a szív- és érrendszeri betegségek és a rák esetében. Ételösszetevőként azonban két hátrányuk is van: egyfelől kesernyések, ráadásul rosszul reagálnak a hevítésre.
A hátulütőket egy olyan technológiával lehet kiküszöbölni, melynek során az antioxidánsokat mikroszkóp alatt egy bizonyos anyaggal vonják be, így javítják az ízt és a hőtűrést.
Az amerikai Élelmiszer-technológiai Intézet (IFT) tanulmánya további vizsgálatot javasol arra vonatkozóan, hogy az antioxidáns-mikrokapszulák beépíthetőek-e a sütőipari termékekbe a fogyasztók preferenciáit figyelembe véve. Emellett a szakértők felhívják a figyelmet, hogy a különleges sütemények akkor arathatnak igazán nagy sikert, ha felvilágosító kampány előzi meg forgalomba hozatalukat, mert a közönségnek is tisztában kell lennie az antioxidánsok jótékony hatásaival. Érdemes megfogadni ezeket a tanácsokat, hisz mi sem fontosabb annál, hogy egészségesen táplálkozzunk és ne keljen lemondani a délutáni sütizésről.
2013. június 6., csütörtök
Hogyan hat az úszás a szervezetre?
Úszás - Szinte minden izom dolgozik
Az úszás az egyetlen sportág, amely légzésszabályozásra kényszerít. A ritmusos tempózás, a vízbe merülés, majd kiemelkedés és légvétel váltakozása révén a légzőszerv igen nagy tréningnek van kitéve. De nem csak a légzőrendszer lendül működésbe, hanem szinte az összes izom is. Ellentétben a kerékpározással, az úszás során a felső és alsó testfélre egyforma munka hárul. Alapvetően dinamikus, izotóniás terhelésről van szó, de természetesen ahhoz, hogy a test szépen ráfeküdjön a vízre és ne süllyedjen le bizonyos része, megfelelő izomtónusra, a tartóizmok munkájára van szükség.
Gondoljunk a hát- és hasizomzatra: a gyorsúszás karcsapásainak kivitelezéséhez a törzsnek egyenesnek kell maradnia, ehhez pedig a megfeszített has, csípő, comb, hát járul hozzá. Számos úszásnem ismert, amelyek között a mell és a gyorsúszás vált legnépszerűbbé. Sokan végig kitett fejjel tempóznak. Nos, ezzel meglehetősen nagy terhet rónak a nyakizmokra, ill. a gerincre, amely egyáltalán nem kedvező, ráadásul sokkal fárasztóbb, mint a technikailag szabályosabb mozdulatok. A jó technikájú gyorsúszás kevésbé fáraszt el, mint a mellúszás annak ellenére, hogy sajnos sokan az ellenkezőjét gondolják. Soha nem késő elkezdeni. Jelentős javulást érhetünk el vele ízületi panaszok, asztma, pszichológiai problémák, illetve egyes szívbetegségek esetén is. Ennyiért már megéri.
2013. június 2., vasárnap
Grillezett cukkini feta sajttal recept
Hozzávalók egy főre: 200 g zsenge cukkini, 1+1 ek (Alchimia) extra szűz olívaolaj, tört színes bors, 50 g friss feta sajt, 5 g sózatlan pirított pisztácia, bébi spenót levelek.
A cukkinit alaposan megmossuk, majd 1-2 mm vastag szeletekre vágjuk.
Egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a zöldséget.
Tört borssal, az olaj felével meglocsoljuk, majd 170 fokra előmelegített, légkeveréses sütőben addig sütjük, amíg a cukkini karikák széle arany barnává nem válnak.
Ekkor kivesszük.
A pisztáciát üres serpenyőben megpirítjuk, majd durvára törjük.
A cukkinire morzsoljuk a fetát, megszórjuk a pisztáciával, a maradék olajjal meglocsoljuk.
Spenóttal tálaljuk.
Gluténmentes, amennyiben az elkészítése folyamán a gluténmentes ételkészítés szabályait betartjuk, valamint a felhasznált alapanyagok sem tartalmaznak glutént.
2013. május 29., szerda
Elég C-vitamin van a szervezetedben?
Hiánybetegsége a skorbut, jellegzetes tüneteivel, a C-vitamint nélkülöző táplálkozás során alakul ki. Bár megfigyelték, hogy főleg friss zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával a skorbut megelőzhető, a hatóanyag azonosítása a huszadik század harmincas évekig váratott magára.
![]() |
C-vitamin
Nélkülözhetetlen az immunrendszer normális működéséhez, egyes hormonok szintéziséhez. Gyorsítja a sebek gyógyulását, erősíti az immunrendszert, növeli a vasfelvevő képességet. Legjobb források: a zöldpaprika, a paradicsom, a saláta- és zöldségfélék, a friss gyümölcsök.
Javasolt napi szükséglet: 60 mg
Miben mennyi van?
Édes pirospaprika: 204 mg/100 g
Feketeribiszke: 200 mg/100g
Zöldpaprika: 150 mg/100g
Petrezselyem: 150 mg/100g
Citrom: 45 mg/100g

Kellemes kötelességünk megemlékezni feltalálójáról, ugyanis Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződik. Jó intuíciók és hatalmas munka árán azonosította az ominózus anyagot, és írta le a szervezetben betöltött funkcióit. Az izolálás története igazi hungarikum, ugyanis nagy mennyiségben paprikából sikerült kivonni. Szegedi kutató révén Szent-Györgyi a híres szegedi pirospaprikát használta alapanyagként. A névadás is Szent-Györgyi nevéhez fűződik, nem a kémiai szerkezetről nevezve el, hanem – stílszerűen – skorbutellenes hatásáról. Így lett aszkorbinsav. A szenzációs felfedezést Nobel-díjjal honorálták 1937-ben.
A professzor amúgy feltűnően modern ember lehetett a leírások szerint. Vallotta, hogy egészséges szellem feltétele a jó fizikum, többfajta sportot is űzött. A konzervatív tudóskörök idegeit pedig olyan – akkor extrémnek számító – szokásaival borzolta, mint például a motorozás vagy vitorlázórepülés.Szent-Györgyi Albert 1947-ben az Egyesült Államokba emigrált, mivel eddigre már több kollégáját is bebörtönözték. A Nobel –díjat a Nemzeti Múzeumnak adományozta, az érte kapott összeggel a téli háború finn áldozatait segítette.
Életének igazi mementója a C-vitamin, ami segített jobbá, egészségesebbé tenni az életünket. Talán ez az, ami naponta méltó emléket állít Szent-Györgyi Albert zsenijének.
2013. május 25., szombat
Több energia, jó alvás az ájurvéda segítségével
Annak érdekében, hogy formában legyél, fenn kell tartanod az energiaszintedet és vitalitásodat, hogy életutad, saját „játékod” csúcsán „játékosként” megmaradhass. Nehéz fenntartani másfelől a megfelelő energiaszintet és vitalitást a mai világban, a mostanság tapasztalható tényezők mellett. Jellemzőek a hosszú munkanapok, a jelentős alváshiány, kapcsolati problémák megléte. Életünk során gyakran fordul elő kisgyermekekkel való foglalkozás, illetve beteg hozzátartozók ellátásának szükségessége. Életvitelünkre jellemző a szegényes étrend: magas cukor, kávé és zsíros ételfogyasztás, a nem elégséges testmozgás, energiaitalok, kávézás, alkoholfogyasztás stb., melyek átmenetileg feldobhatják az embert, de aztán gyorsan egy még alacsonyabb szintre visznek.
Mi a titok a több energiához?
Az Ájurvéda szerint életmódbeli változtatásokkal lehet elérni a legtartósabb eredményeket egy ember energiaszintjében, vitalitásában. Egyszerűbb, mint gondolnánk. A titok abban rejlik, hogy a mindennapi fizikai és mentális erőforrásainkat érintő odafigyelésünk, öngondoskodásunk és ezzel kapcsolatos döntéseink napi rutin részévé váljanak. Így az energiaszint és a vitalitás biztosítása automatikussá, természetessé és könnyeddé válik.
Fontos útmutató a napirendhez:
- Keljünk a nappal és legyünk aktívak. Igyunk egy pohár friss langyos limonádét mézzel, hogy felébresszük az ízlelőbimbóinkat és hogy legyen energiánk egy reggeli sétára vagy jóga gyakorlatra. (10-40 perc)
- Vegyünk be Amrit Kalash-t (MA4 és MA5), hogy természetes módon felépüljenek energiáink és hogy hatékony antioxidáns támogatást kapjunk, már a reggeli órákban.
- Kezdjük a napot reggelivel és szánjunk időt a napirendben ebédre és egy korai, 6 és 7 óra közé eső esti étkezésre is.
- Vegyünk be 2 db Triphala tablettát az esti étkezés előtt, hogy védelmet nyújtson az esti gyenge emésztésből fakadó testünkben felhalmozódó szennyeződések ellen. Rendszertelen széklet esetén, vegyünk még be lefekvéskor is 2 db Triphala tablettát. További speciális tüneteknél kérjük Maharishi Ájurvéda tanácsadó segítségét.
- Ütemezzünk be minden nap relaxációt és pihentető tevékenységeket, mint például meditációt. Különösen javasoljuk a Transzcendentális Meditáció gyakorlását. Alakítsunk ki egy fix időpontot ennek is, hogy napi rutinná váljon. A tevékenység, a pihenés és a mély relaxáció rendszeres kombinálása hatékonyan feltölt és az alapja a fenntartható egészségnek és a kiegyensúlyozott, örömteli életnek.
- Élvezzük az életet és tudatosan építsünk szerető és támogató kapcsolatokat, melyek energiával töltenek fel nap, mint nap.
- Feküdjünk le fél 10 és 10 között minden esetben, hogy reggel frissen, éberen ébredjünk 5.30 és 6 óra között. Ha ez valószerűtlennek tűnik számunkra, ne aggódjunk, megvalósítható és teljesen természetes lesz a fiziológiánknak, hogy este 10-kor már alszunk. Ha alvás problémáink vannak, megfelelő módon kezeljük azokat.
- Legyen minden nap valami, amit alig várunk, amikor felébredünk
- Csináljunk valamit, ami felvillanyoz bennünket és használjuk ki minden képességünket minden nap
- Szánjunk időt az érzelmileg fontos kapcsolatainkra, tápláljuk őket és hagyjuk, hogy azok is tápláljanak
- Tartsuk fenn napi kapcsolatainkat egy olyan tanácsadóval vagy kollégával, akivel az érdeklődési körünk és szenvedélyeink megegyeznek
- Másfél – 2 óránkét adjunk magunknak 3-5 percet a feltöltődésre.
2013. május 21., kedd
Gyógymasszázs terápiás fontossága
.jpg)
A megrövidült izomszövet nem képes munkát végezni. A gyógymasszőr tartósan vagy kórosan megrövidült izomszövettel foglalkozik. Egy izom megrövidülése lehet aktív vagy passzív. Krónikusan passzív megrövidülés például a musculus biceps brachii megrövidülése, ha a kart a gyógyulás ideje alatt felkötve tartjuk. Az aktív megrövidülés maga az izom-összehúzódás, amely lehet akaratlagos, ami az izom munkája, de lehet akár védekező összehúzódás is, ami az izom válasza olyan veszélyekre, mint amikor túlterheltség áll fent illetve ismétlődő mozgás vagy erős túlnyújtás.
A testünk lágy szövetei érintésre képesek válaszreakciót létrehozni, oly módon, hogy a miofaszciális fájdalmat egy önfenntartó neuromuszkuláris visszacsatoló kör hozza létre, amelybe az érintéssel okozott inger hatására beavatkozik és így visszaáll a normális működés. A választott technikától függően a manuális beavatkozás megszakítja a helytelenül működő szövetben ezt a visszacsatolási folyamatot, így bizonyos változásokat idéz elő az idegi válaszban és a szövetben is. A beavatkozás lehet iszkémiás összenyomás, passzív nyújtás-rövidítés, vagy bármely fogás.
A gyógymasszázs klinikai terápiája ezek alapján közelíti meg a tartósan megrövidült lágy szövetek kezelését, és tapintással kísérli meg azok természetes, fájdalommentes működésének helyreállítását, úgy hogy figyelembe veszi a beteg testének egészét.
Közvetett hatások

Gyógymasszázst megelőző vizsgálat:
- Bőrszín, bőrelváltozások
- Bőr turgora
- Izomtónus
- Deformitások
- Izületi duzzanat, szöveti duzzanat
- Bőrhőmérséklet
- Kötőszövet eltolhatósága és elemelhetősége
- Izomtónus (hyper-, hypotónus)
- Izomrostok eltolhatósága
- Az izmok nyomásérzékenysége
- Szöveti duzzanat
- Izületi duzzanat
- Az izületek nyomásérzékenysége
- Pulzus
- Vérnyomás
- Különböző képalkotó műszerekkel (Orvos végzi)
2013. május 17., péntek
Ayurvédikus masszázs – gyógymasszázs és szépségmasszáz
Az ayurvédikus gyógyítási módszer elég komplikált és összetett, mondhatni komplex gyógyászati eljárás, amelynek gyökerei az ősi Keletre vezetnek bennünket. Ugyanakkor ezeknek a terápiáknak szépészeti jelentőségük is van, egyfajta szépségmasszázst is képeznek annyiban, hogy az eljárás relaxálja, újjáépíti az elmét és a testet, mindehhez ráadásul még selymesen puhává is teszi a bőrfelületet, eltünteti a ráncokat és feszessé teszi az izmokon a bőrt, ezáltal késlelteti az öregedést. Azért az persze nem elég az örök fiatalsághoz, ha alávetjük magunkat néhány terápiás szeánsznak - meg kell ismernünk a mögötte álló filozófiai hátteret is. Az elméleti alapok elsajátítása persze csak hosszú évek tanulásával érhető el, de a lényeg röviden is megragadható:
Az ayurvéda szó szerint az “élet tudományát” jelenti, s olyannyira elfogadott, hogy a kínai és nyugati gyógyászat mellett ma is egyike a világ három legnagyobb gyógyászati rendszerének. Az ayurvédikus orvostudomány egyik fontos alappillére a masszázs. Az ayurvédikus masszázs célja az, hogy megteremtse a test belső energiáinak egyensúlyát, valamint fontos a szerepe a test, lélek és szellem összetevőinek kölcsönös relevanciájában, vagyis abban, hogy a fizikum megfeleljen az elmének, az elme megfeleljen az érzelmi világnak, illetve ez a három kölcsönösen megfeleljen egymásnak. Ez a csereszabatos kölcsönrelevancia, ami az ayurvéda egyik elméleti alapját képezi a keleti medicinákban.
2013. május 13., hétfő
Ájurvédikus beteg gyógyítás, ájurvédikus dósa.
Hogy melyik dósa jellemző ránk, egy ájurvédikus orvos fogja meghatározni. Ezt különféle testi jellegzetességekből, valamint szokásokból, vérmérsékletből lehet felmérni. Az ájurvéda egyik alapfogalma a három dósa, vagyis az emberi alkat három különböző alaptípusának koncepciója. Az éterből és a levegőből származik a Vata; a tűzből és bizonyos értelemben a vízből a Pitta; a vízből és a földből pedig a Kapha. Az elemek és a dósák segítségével meghatározható az illető alaptermészete, és igény szerint összeállíthatók az egyéni kezelés irányvonalai.
Elsősorban azért fontos, hogy tisztában legyünk testünk, lelkünk, egészségünk gyenge és erős pontjaival, magyarán: a helyes étrend és életmód megválasztásával képessé váljunk azoknak a betegségeknek a megelőzésére, amelyek testtípusunk miatt nagyobb valószínűséggel támadhatnak meg bennünket. Biztosak vagyunk abban is: ha valaki jobban megismeri önmagát, és tudja, hogy születésénél, genetikai örökségénél fogva melyik ájurvédikus testtípushoz tartozik, majd pedig ezt tudatosítva él, akkor mindennapi életében, munkájában, párkapcsolataiban egyaránt kedvező változásokra számíthat.
A három dósa alaptulajdonságai
A három dósa felismerhető a tulajdonságokból. A Vata száraz, hűvös, könnyed, mozgékony, sokoldalú, kemény, nyers, változó és világos. Ez a legerősebb a dósák közül, mivel maga az életerő, és leginkább képes betegséget kiváltani. Irányít minden mozgást, magával ragadja a Pittát és a Kaphát egyaránt. A Pitta meleg, könnyed, rugalmas, sokoldalú, szélhámoskodó, puha és világos. Szabályozza a hevítést, a hőmérsékletet és minden kémiai reakciót. A Kapha hűvös, nyirkos, nehézkes, lassú, lagymatag, változatlan, sima modorú és nem világos. Fenntartja a test anyagi összetételét, súlyát, összetartja a testet.
A Vata, természetes állapotában, szinten tartja az akarat, a belégzés, a kilégzés, a mozgás energiáit, az impulzuskibocsátást, a szövetek arányait, az érzékek kifinomultságát. Túlsúlyba kerülésének következményei: kiszáradás, sötét elszíneződések, melegigény, remegések, felfúvódás, székrekedés, elerőtlenedés, álmatlanság, az érzékszervek gyengülése, akadozó beszéd, kimerülés.
A Pitta, természetes állapotában, az emésztésért, a hőszabályozásért, a vizuális érzékenységért, az éhségért, a szomjúságért, a bőr fényéért, az intelligenciáért, a határozottságért, a bátorságért és a test lágy vonalaiért felelős. Túlsúlyba kerülésekor sárgára színeződik a vizelet, a széklet, a szem és a bőr, valamint éhség, szomjúság, égő érzések, alvási nehézségek léphetnek fel.
A Kapha, szabályos állapotában, a szilárdságért, a stabilitásért, a testnedvek és az ízületi folyadékok szinten tartásáért felelős, továbbá az olyan pozitív érzelmekért, mint amilyen a békesség, a szeretet és a megbocsátás. Ha azonban túlsúlyba kerül, az emésztési energia csökkentését, váladék- és nyálkafelhalmozódást, kimerültséget, nehézség- és hidegérzetet, sápadtságot, a végtagok bizonytalanságát, légzési nehézséget, köhögést és túlzott alvásigényt okoz.
A Vata a vastagbélben, a csípőben, a combokban, a fülben, a csontokban és a tapintásérzékelő szervekben lakozik. Fő székhelye a vastagbél, ahol felgyűlve betegséget okoz, és ahonnan közvetlenül kiűzhető a testből.
A Pitta a vékonybélben, a gyomorban, a verejtékben, a nemi váladékban, a vérben, a plazmában és a látószervekben van jelen. Fő tartózkodási helye a vékonybél, ahol összegyűlik, és ahonnan közvetlenül kiűzhető a testből.
A Kapha a mellkasban, a torokban, a fejben, a hasnyálmirigyben, a bordákban, a gyomorban, a plazmában, a zsírban, az orrban és a nyelvben található meg. Legfőbb helye a gyomor, ahol felgyűlve betegséget okoz, és ahonnan közvetlenül kiűzhető a testből.
2013. május 9., csütörtök
Ayurvédikus masszázs
Az élet tudománya = Ayurvéda
![]() |
Télikertben is végezhető ájurvédikus masszázs |
Blogunkban már írtunk az ayurvédikus táplálkozásról, illetve az ayurvéda mibenlétéről is esett szó. Most kicsit részletesebben is érintjük a fogalmat, illetve szólunk az ayurvédikus masszázs sajátosságairól.
Az Ayurveda szanszkrit szóösszetétel: Ayus = élet, Veda = tudás, ismeretek, tudomány. Lényegében tehát az ayurvéda az élet tudománya, de a szó jelentése ennél komplexebb, hiszen a tudni, ismerni az életet jelentés is benne foglaltatik és előfeltételezi az élet spirituális mibenlétének és értelmének a tudását is (amivel például a biológia, mint az élet tudománya, nem foglalkozik). Az ayurvédikus életfelfogás szerves egységként kezeli a testnek, az érzékeknek és a léleknek az emberben egyesített összességét.
Tekinthetjük azonban az Ayurvédát az emberiség legősibb egészségügyi ellátásának is, lévén az Ayurveda minden filozófiai és spirituális elvontsága ellenére egy bonyolult, de gyakorlatias olyan egészségügyi rendszer, amely több ezer évvel ezelőtt keletkezett az ókori Indiában. Az Ayurveda írott alaptézisei megtalálhatók a hindu szentírások tekinthető Védákban - ezek az ősi indiai bölcsességek könyvei. A Rig Veda, amely több mint 6000 évvel ezelőtt keletkezett, egy sor olyan előírást tartalmaz, amelyek segítségével az embereknek sikerült leküzdeniük számos betegséget.
Az ayurvédikus masszázs
Az egyre népszerűbbé és közismertebbé váló ayurvédikus táplálkozással szemben az ayurvédikus masszázs eljárásai kevésbé ismertek Európában, holott ezeket a módszereket az indiai ayurvédikus orvostudomány mintegy ötezer éve már sikeresen alkalmazza.
Az ayurvédikus masszázs egy komplex eljárás, amely nem csupán a testre való külső hatásban nyilvánul meg. Célja nem annyira valamely konkrét (pl. izületi) panasz elhárítása, hanem az egészség hosszú távú megőrzése, az emberi test és a lélek harmóniájának a megteremtése vagy visszaállítása. Az ayurvédikus masszázsnak a fizikai ráhatáson kívül tehát számos járulékos eleme van, ennek a révén fejti ki például méregtelenítő és immunerősítő hatását.
A masszázs egyes elemeit általában minden személyre nézve külön, egyénre szólóan válogatják meg, így például minden alkalommal külön válogatják össze azokat az illatos, gyógynövény alapú olajokat, amelyeket a kezelés során alkalmaznak.
A komplex módon és a kezelt fél aktív részvételével folytatott ayurvédikus masszázs során megteremtődik a test belső energiáinak az egyensúlya, s ez alapja lehet az egészségnek, a fizikai és szellemi aktivitásnak, a test szépségének, a lélek nemességének - és a hosszú életnek is.
2013. április 28., vasárnap
Búzafűlé kúra
Mindannyiunk számára fontos, hogy egészségesen éljünk, táplálkozzunk és hogy megelőzzük ami megelőzhető.
A szárba szökkenő, zsenge, zöld tönkölybúza frissen préselt leve az élő ételek kiválósága és mint kiegészítő kezelés is hatékonynak bizonyult világszerte a krónikus- és daganatos betegségek terén!
A búzafűlé a benne található mikrotápanyagok gazdag tárházának köszönhetően erőteljes roboráló hatással rendelkezik és segíti a szervezet felépítő folyamatait, a gyulladások felszámolását, a sejtek jobb oxigén- és tápanyagellátását, az immunrendszer megfelelő működését.
Antioxidánsai- és különleges védőfaktorai (SOD, P4D1) gátolják az öregedési folyamatokat sejtszinten és védik a genetikai állományt, ezáltal képesek csökkenteni a kóros sejtburjánzások kialakulását.
A következő, a magyar lakosságra leginkább jellemző betegségek esetén mint kiegészítő kezelés (tehát szupportív terápiaként orvosi kezelések mellett a kezelőorvossal való egyeztetés után) alkalmazható és az alábbi pozitív változásokat tapasztalhatjuk alkalmazása során (természetesen a búzafűlé kúra mellett elengedhetetlenül fontos a helyes folyadékbevitel, a rendszeres testmozgás, diéta is):
- Cukorbetegség: elsősorban a szövődmények kialakulását gátolhatja, segíti a szövetek jobb vérellátását, kiküszöbölheti a szemideg károsodását, valamint a macula degenerációt, erősíti az erek falát, orvosi kezelés mellett kedvezően hat a magas vércukorszint problémára
- Magas vérnyomás és érkatasztrófák: enzimjei és antioxidánsai révén képes az erek falát tisztítani és erősíteni, táplálni, így a magas vérnyomásból származó érkatasztrófák esélyét csökkentheti
- Cardiovaszkuláris betegségek: transzhidrogenáz enzim tartalma révén táplálja és erősíti a szívizomzatot, javítja annak vérellátását, gátolja az érfalakon lerakódó plakkok képződését, valamint jelentős klorofill tartalma segíti az érfalban kialakuló gyulladások megszüntetését
- Elhízás: Bázikus ásványi anyag tartalma segíti a szervezet sav-lúg egyensúlyának a helyreállítását, a zsírszövetben felhalmozódott savak semlegesítését és kiürülését a szervezetből, így gátolja az újabb zsírszövet képzést, illetve elősegíti a meglévő felesleg lebontását
- Daganatos elváltozások: az onkológiai kezelések során tapasztalható mellékhatások csökkentésére javasolt a használata, hiszen védi- és elősegíti a nyálkahártya regenerációját, erősíti a vénák falát, támogatja a vérképzést és óvja a vöröscsontvelőt, valamint javítja az étvágyat és a betegek közérzetét (ami elsődleges fontosságú egy rákbetegnél)
- Pánikbetegség és agorafóbia. A táplálékkiegészítő adalék hatékonyan használható a pánikroham testi tüneteinek kezelése és az agorafóbia leküzdésének elősegítésére megfelelő pszichoterápiás tréninggel párosítva
- Allergia: a búzafűlében található enzimek sokasága, valamint klorofill tartalma felszabadítja a méreganyagokat és segíti azok semlegesítését, kiürülését a szervezetből. Ezzel előmozdítja a sejtek jobb anyagcseréjét és a sejtek közötti jelátviteli folyamatok zavartalan működését, gátolja a hibás immunfolyamatokat! Mindezeknek köszönhetően jelentősen csökkenthető az allergiás reakciók kialakulása.
2013. április 25., csütörtök
Tippek az egészséges étrend összeállításához
Néhány élelmiszer- és ételjavaslat az egészséges étrend összeállításához.
Az egészséges táplálkozás nem szigorú táplálkozási filozófiát jelent, és nem is arról szól, hogyan maradjunk hihetetlenül vékonyak, vagy hogyan mondjunk le minden olyan ételről, amit szeretünk. Sokkal inkább arról kell, hogy szóljon, hogy hogyan érezzük magunkat felszabadultnak, és sokkal energikusabbnak, és hogyan maradjunk a lehető legegészségesebbek, ami némely egyszerű táplálkozástani alap elsajátításával, és alkalmazásával megvalósítható.
Az egészséges étkezés ott kezdődik, hogy megtanulunk okosan enni – ez nemcsak azt jelenti, hogy mit eszel, hanem azt is, hogy hogyan. Az ételeid kiválasztásával csökkentheted a betegségek kialakulásának kockázatát, úgy mint a szívbetegség, rák, vagy diabétesz, és emellett a depresszió ellen is védelmet jelent a megfelelő táplálkozás. Továbbá az egészséges étkezésekhez való hozzászokás felturbózza energiáidat, élesíti a memóriádat, és megóv a hangulatváltozásoktól. Kibővítheted az egészséges ételeid választékát, és elsajátíthatod, hogyan tervezd meg laktató, de mégis egészséges étrendedet.

• Csak egyszerűen. Ahelyett, hogy a kalóriák aggodalmas számolásába kezdesz, vagy az adagok pontos méregetésébe, inkább arra koncentrálj, hogy az étrended színes, változatos, és friss legyen – és máris egészségesebben választottál. Fókuszálj arra, hogy olyan ételeket és olyan könnyű recepteket keress, amelyeket szeretsz és amelyek friss hozzávalókat tartalmaznak. Napról napra ízletesebb és egészségesebb lesz ezáltal az étrended.
• Kezdd lassan, és hagyj időt magadnak az evési szokásaid megváltoztatására. Az, hogy egy hét alatt átváltoztasd az étrendedet, nem lenne sem túl okos, és túl eredményes sem. Apró célokat tűzz ki magad elé, mint például azt, hogy beiktatsz egy salátát (tele színes zöldséggel) az étrendedbe naponta egyszer, vagy a vajat felcseréled olivaolajra a főzésnél. Amint ezek az apró változások beépülnek a szokásaid közé, folytathatod további lépésekkel.
• Minden apró lépés/ változás számít. Nem kell tökéletességre törekedni, és nem kell minden számodra élvezetes ételt teljesen elhagyni az étrendedből, hogy egészséges légy. A hosszú távú cél az, hogy jól érezd magadat, több energiád legyen, és csökkentsd a rák és más betegségek kialakulásának esélyét. Ne hagyd, hogy az esetleges botlásaid elbizonytalanítsanak – minden egyes egészséges választás számít.
Gondolj a vízre és a testmozgásra úgy, mint az egészséges étrended részére
A víz segíti testünket abban, hogy megszabaduljon a méreg- és a bevitt egyéb felesleges anyagoktól. Ennek ellenére sok ember végigéli a dehidratáltság állapotát élete során – ami fáradtságot, alacsony energiaszintet, és fejfájást okoz számára. Gyakran összetévesztik a szomjúságot az éhséggel, tehát ha elegendő mennyiségű folyadákot veszel magadhoz, ez is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy minél egészségesebben étkezz.
Találj magadnak valamilyen aktív elfoglaltságot, és iktasd be a napirendedbe, csakúgy mint az egészséges zöldeket, vagy például az áfonyát, és a lazacot. Az életre szóló testmozgásnak számos kedvező hatása van és a rendszeres mozgás ugyancsak motiválhatja az egészséges ételek utáni vágyadat.
Kulcsfontosságú a mérsékletesség
Az emberek gyakran úgy állnak hozzá az egészséges táplálkozáshoz, mint egy mindent vagy semmit feladathoz, pedig kulcsfontosságú a mértékletesség, fokozatosság. Minden diétahóbort ennek ellentmondó javaslata ellenére, mindannyiunknak szüksége van a szénhidrátok, fehérjék, zsírok, rostok és vitaminok egészséges egyensúlyára, hogy testünk egészséges maradhasson.
• Igyekezz egyik ételre sem úgy gondolni, hogy az már túlmegy a határon. Amikor bizonyos élelmiszer csoportokat, ételeket kitiltasz az étrendedből, természetes, hogy egyre inkább kívánod őket ezután, és amikor elcsábulsz, bűntudatod lesz. Ha az édesség a gyengéd, vagy a sós, egészségtelen ételek, kezdd azzal, hogy csökkented az adagokat és nem eszel ilyeneket olyan gyakran, mint régen. Azon fogod kapni magadat, hogy egyre kevésbé kívánod ezeket a típusú élelmiszereket, vagy hogy úgy gondolsz rájuk, mint alkalmi élvezetekre.
• Gondolkozz kis adagokban. Az adagok mostanában hatalmasra duzzadtak, főleg az éttermekben. Amikor elmész vacsorázni, válassz inkább egy előételt főétel helyett, vagy felezd meg az adagodat egy barátoddal, de semmiképpen ne rendelj extra adagokat. Otthon rendszeresíts kisebb tányérokat, és gondold újra az adagokhoz való viszonyodat, érd be kevesebbel. Ha az adagokat tárgyak méretéhez kötöd, ez segíthet a döntésben, - a hal vagy csirkehús (hús) adagod ne legyen nagyobb, mint egy kártyapakli. Már egy teáskanál olaj, vagy egy gyufásdoboznyi saláta öntet is elég, a szelet kenyered pedig legyen mondjuk kb. CD tok méretű. "Egészségünket ingyen kaptuk, de megfizethetetlen, ha már nincs."
2013. április 21., vasárnap
Gyors, egészséges, hasznos
A kerékpározás számos pozitív egészségügyi hatást gyakorol a szervezetre. A tavaszi felmelegedéssel együtt észlelhető a városi séta során, hogy folyamatosan egyre több biciklista szabadítja ki kerékpárját a téli fogságból. Az egyre inkább kiépített kerékpársávokat használva általában gyorsabban tekerhetünk el a célállomásra, miközben a szervezetünk is felfrissül a könnyed mozgás alatt. Szerencsére az élvezetnek valóban egyre többen hódolnak, és ennek jegyében most már nem csak külföldön, de itthon is gyakrabban látni kosztümben és magassarkúban bicikliző hölgyeket és elegánsan a munkába tekerő férfiakat. Biztosak lehetünk benne, ha már tavasztól biciklivel közlekedünk, nyárra izmos, formás popsival ajándékoz meg minket a testünk.
Környezetkímélő életmód!
Természetesen az egyszerűbb megoldás autóba ülni és átszelni a várost. Ezzel együtt viszont nem csak a környezetet mérgezzük a kocsiból áradó káros anyagokkal, de idegeinkre is rossz hatással van az ideges, agresszív sofőrökkel zsúfolt utakon történő közlekedés. Tehát a zöld gondolkodással nem csak a természetért és az élhető környezetért teszünk, de egyben ápoljuk testi és lelki egészségünket. Ez pedig érezhető lesz az életvitelünkben és élővilágunkban egyaránt.
Felszabadult és kiegyensúlyozott személyiség. Minél kevesebb stressz ér bennünket, annál inkább érezzük, mennyivel gördülékenyebben mennek a dolgok, ha nem hagyuk, hogy a feszültség és az idegesség vezessen minket. Etre pedig a biciklizés képes megtanítani. Biztosak lehetünk benne, hogy kiül a mosoly az arcunkra, amikor a reggeli csúcsforgalomban eltekerünk a több km-es kocsisor mellett, pedig fél órával később másztunk ki az ágyból, mint máskor. És ez még csak a kezdet. Hasonló élményekkel gazdagodhat mindenki, aki a bicikli mellett dönt.
Kerékpár és keringés
A legfontosabb egészségügyi vonatkozás, hogy kiválóan edzi a szív- és vérkeringési rendszert. Kerékpározás közben a légzésszám emelkedik és a szív munkája fokozódik: a pulzus nő, a vérnyomás emelkedik, ezáltal a vérkeringés élénkül, ami azt jelenti, hogy a szervezet sejtjeihez azonos idő alatt nagyobb mennyiségű oxigén jut el, mint nyugalomban (de a sejtek oxigénigénye ezzel párhuzamosan az intenzív mozgás miatt természetesen emelkedik).
2013. április 17., szerda
Egy tányér egészség
Mi sem esik jobban, a hosszú tél utan, mint egy finom nagy tányér tavaszi zöldségleves. Az első tavaszi szellőkkel megérkeznek a finom zöldségek is, amik csak arra várnak, hogy egy finom levesben egyesüljenek. A jó zöldségleves titka a minél több friss, finom zöldségben rejlik, az összetevők közt találsz bőven olyat, amiből még nincs új termés, de ne aggódj, azért így is finom lesz! A zöldségleves végtelen verzióban készíthető, amihez csak kedvet kapsz, dobd bele, minél több mindent tartalmaz, annál jobb!
Hozzávalók:
1 közepes fej karalábé
3 nagy répa
2 liter húsleves - kockából is jó
2 nagy fehérrépa
30 dkg zöldborsó
1 közepes fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem
1 közepes gumó zeller
1 kisebb fej karfiol
7 dkg - enyhén sós - vaj
só, frissen őrölt bors
Elkészítés menete:
Ha minden zöldség megvan, az első dolgod az legyen, hogy szépen megtisztogatod őket, és feldarabolod a kellő méretűre és formájúra. A hagymát egészen kis kockákra, a répákat karikákra, a karfiolt rózsákra és így tovább. Ha ezzel megvagy, vedd elő a legszebb levesfőző lábasod, tedd a tűzre, és olvaszd meg benne a vajat, majd ha már elég lágy, add hozzá a kockára vágott hagymát is.
Dinszteld üvegesre, utána keverd hozzá a többi zöldséget is - a petrezselyem kivételével -, sózd és borsozd, kicsit párold őket együtt, majd öntsd fel a húslével - ha sűrűbb levest szeretnél, elég kevesebb is, ha egy kicsit kevésbé sűrűt, lehet több is -, és hagyd főni, amíg minden szépen megpuhul. Arra figyelj, hogy ne főjenek szét! Pár perccel azelőtt, hogy levennéd a tűzről, add hozzá a petrezselymet is.
Elkészítés ideje:
60 perc.
2013. április 13., szombat
5 érv a biotermékek mellett
A biotermékek fogyasztása folyamatosan növekedik, de még sokan kételkednek abban, hogy valóban jobb minőségűek, egészségesebbek-e, mint hagyományos társaik.
Bár áruk sokszor kétszer-háromszor annyi, ez nem mindig biztosíték a jobb választásra. Lássuk, melyek a legfontosabb tapasztalatok, amelyek a kutatások során kiderültek.
1. Magasabb vitamintartalom
A biozöldségek és gyümölcsök vitamintartalma magasabb, mint hagyományos társaiknak. Ezt a kutatók részben az ökológiai gazdálkodás tápanyag-utánpótlási rendszerének, részben pedig a gyomirtószerek kiiktatásának tulajdonítják. A kutatások során az ökotermékekben több ásványi anyagot és nyomelemeket, de kevesebb nehézfémet lehetett kimutatni.
2. Egészségvédő hatás
A biozöldségekben- és gyümölcsökben olyan egészségvédő anyagok találhatóak, amelyek egészségvédő hatásúak és hozzájárulnak a daganatos betegségek megelőzéséhez, segítik az immunrendszer működését, szabályozzák a vérnyomást, baktérium- és vírusellenesek és antioxidáns hatásúak. Ezek az egészségvédő anyagok megtalálhatóak a hagyományos zöldségekben és gyümölcsökben is, viszont a biotermékekben nagyobb mennyiségben, hiszen a termesztés során nem használnak vegyszereket, ami ezeket az anyagokat elpusztítaná, roncsolná.
3. Kevesebb nitrát
A biozöldségek alacsonyabb nitráttartalma egyértelműen a nitrogén műtrágyák mellőzésére vezethető vissza, így a szervezetünkbe is kevesebb káros anyag jut.
4. Kevesebb gombatoxin
A kutatási adatok szerint a bionövényekben kevesebb a gombatoxin ( fuzárium, és egyéb más gombák emberi egészségre ártalmas méreganyagai), és ritkábban is mutatható ki. Ennek fő magyarázata a biogazdálkodásban alkalmazott vetésforgó és a rezisztens fajok alkalmazása.
5. Az anyatej minősége
A kutatások bebizonyították azt is, hogy a biotermékekkel táplálkozó anyák tejében magasabb az omega-3 zsírsavak és a telítetlen zsírsavak mennyisége, és az ökotermékek táplálkozásbeli arányának megfelelően csökken a növényvédőszer-maradványok koncentrációja is a szervezetben.
A növényvédőszerek egészségkárosító hatásai:
- daganatos megbetegedéseket, fejlődési rendellenességeket okozhatnak;
- károsíthatják a hormonális rendszert, az immunrendszert, az idegrendszert, az örökítő anyagot;
- allergiát okozhatnak vagy segíthetnek elő;
2013. április 5., péntek
Vitaminszükséglet és a vitaminhiány

A XX. sz. második felére esik annak a több évszázados tapasztalatnak az összessége, hogy az energiát szolgáltató tápanyagokon, ásványi sókon és vízen kívül a tápláléknak egyéb anyagokat is kell tartalmaznia. Ezek hiányában az élő szervezet vagy elpusztul, vagy működésbeli zavarok lépnek fel az életfunkciókban, anyagcsere és emésztési folyamatokban. A vitaminokat, a táplálék ezen járulékos részeit, mint különálló biokémiai csoportokat 1912-ben Kazimierz Funk lengyel biokémikus nevezte el vitaminnak. Felfedezési sorrendben először a C- vitamin, majd az A- vitamin, D- vitamin, K- vitamin, E- vitamin és végül a B- vitaminok következtek. Optimális vitaminszükséglet az, amely teljes mértékben kielégíti a szervezet vitamin igényét és az ennél nagyobb bevitt vitamin mennyiség, már nem javítja a szervi funkciókat. Minimális vitaminszükséglet az a vitamin mennyiség, melynek bevitele esetén vitaminhiány tünetek még nem jelentkeznek. Ha a minimálisnál kevesebb vitamin jut be a szervezetbe, egy idő múlva vitaminhiányos állapot (hypovitaminosis) lép fel, melynél már kezdeti tünetek jelentkeznek, mint például a fertőzésre, gyulladásokra való hajlam, emésztési zavarok, fáradékonyság. Az elégtelen vitamin ellátás tüneteinek nem kell okvetlenül jellegzetes vitaminhiány betegségben jelentkezniük, sőt gyakorlatilag az általánosnak mondható tünetek miatt, nehezebben diagnosztizálható mint alap probléma, ellentétben a kifejezett és jellegzetes tünetekkel járó avitaminozis (valódi vitaminhiány) tüneteivel szemben.
Először a B1- vitaminról fedezték fel, majd egyre több vitaminról, hogy enzimek, enzimrendszerek fontos alkotórészei. A hypovitaminosis tehát lényegében ezeknek az enzimeknek, enzimrendszereknek a működészavarát jelenti. A vitaminhoz kémiailag hasonló, biológiailag azonban velük nem egyenértékű vegyületek elfoglalhatják a vitaminok helyét ezekben az enzimekben (pl. a tiamináz, mely egyes halféleségekben található meg). Ezeket az anyagokat antivitaminoknak (vitaminellenes anyagok) nevezzük, ilyenkor bőséges vitamin ellátottság mellett is kialakulhat hypovitaminosis, esetleg avitaminosis. Az antivitaminok jelenléte azonban nem feltétlenül alakít ki hiánybetegséget, többségében csak megnöveli a vitaminszükségletet, leginkább az egyoldalú táplálkozás során alakulhat ki ez az állapot.
Ha teljes vitaminhiány áll fenn, avitaminosisról beszélünk. Ez az állapot jellegzetes tünetekkel jár, melyek az adott vitamin hiányától függnek. (pl. rachitis-angolkór D3- vitamin hiánya, skorbut C- vitamin hiánya, beriberi B1- vitamin hiánya). Nagyon figyeljünk oda, hisz az egészségünk mindennél fontosabb.
2013. április 1., hétfő
Az egészséges táplálkozás 12 pontja
Egészségmegőrzés, gyógyulás, fogyás az EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS segítségével.
Az egészséges táplálkozás témájában is nagyon sok - akár egymással ellentétes - tanácsot, szabályt találhatunk, és ember legyen a talpán, aki ezek között igazán ki tud igazodni.

Mindenki szeretne egészségesen élni és táplálkozni, azonban konkrét tanácsok nélkül ez bizony nehezen sikerülhet, hiszen nem lehet mindenki képzett egészségügyi szakember.
Az egészséges táplálkozáshoz egy tizenkét pontos segítség:
1. pont
Minél változatosabban, minél többféle élelmiszerből, különböző ételkészítési módok felhasználásával állítsuk össze étrendünket. Ne ragaszkodjunk a megszokotthoz, ízleljünk meg más ételeket is, kipróbálás után mondjunk csak véleményt, ne legyenek előítéleteink. A sokszínű, nem gyakran ismétlődő ételsorokat tartalmazó étrend önmagában komoly biztosítékot jelent arra, hogy minden szükséges tápanyagot megkap a szervezetünk.
2. pont
Együnk kevésbé zsíros ételeket: a főzéshez, sütéshez inkább margarint vagy olajat használjunk. Különösen fontos ez a keveset mozgók, az ülőfoglalkozásúak számára. Részesítsük előnyben a gőzölést, párolást, a fóliában, teflonedényben vagy fedett cserépedényben, mikrohullámú sütőben készítést a zsiradékban sütéssel szemben. Mellőzzük a rántást, kedvezőbb a kevés liszttel, keményítővel készített habarás.
3. pont
Kevés sóval készítsük az ételeket, utólag ne sózzunk: a mérsékelten sós ízt nagyon gyorsan meg lehet szokni. Különösen kerüljük a sózást gyermekeknél, mert az ekkor kialakult ízlés az egész életre kihat. A fogyasztásra kész élelmiszerek közül válasszuk a kevésbé sózottakat. Az ételek változatos ízesítésére sokféle fűszert használhatunk.
4. pont
Csak étkezések befejező fogásaként, hetenként legfeljebb egyszer-kétszer együnk édességeket, süteményeket, soha ne étkezések között, főleg nem helyette. Ételeinket egyáltalán ne, legfeljebb nagyon csekély mértékben cukrozzuk. Ahol lehet, cukor helyett használjunk mézet. Igyunk inkább természetes gyümölcs- és zöldséglevet, mintsem italokat, szörpöket. A kávéba, teába - ha egyáltalán szükséges - inkább mesterséges édesítőszert tegyünk. Ne szoktassuk a gyermekeket az édes íz szeretetére.
5. pont
Naponta fogyasszunk mintegy fél liter tejet vagy tejterméket (pl. sajtot, túrót, aludttejet, kefirt, joghurtot). A tejtermékek közül a kisebb zsírtartalmúakat válasszuk.
6. pont
Rendszeresen, naponta többször is együnk nyers gyümölcsöt, zöldségfélét (salátának elkészítve, erre télen is van mód), párolt főzeléknövényt, zöldséget.
7. pont
Asztalunkra mindig kerüljön barna kenyér. Köretként vagy a fogás alapjaként inkább a burgonyát és a párolt zöldségféléket válasszuk a rizs, esetleg a tészta helyett.
8. pont
Naponta négyszer-ötször étkezzünk. Egyik étkezés se legyen túlságosan bőséges vagy nagyon kevés: minél egyenletesebben osszuk el a napi táplálékmennyiséget. Együnk nyugodtan, kényelmes körülményeket teremtve, nem kapkodva. A főtt ételeket elkészítésük után mielőbb tálaljuk, ne tároljuk melegen órákig. Legyen meg a napi megszokott étkezési "menetrendünk", lehetőleg mindig azonos időpontban együnk.
9. pont
A szomjúság legjobban ivóvízzel oltható. Az alkohol káros, a szeszes italok energiafelesleget jelentenek táplálkozási szempontból, ezért is kerülni kell ezeket. Gyermekeknél a legkisebb mennyiségben is tilosak.
10. pont
A helyes táplálkozás nem jelenti egyetlen ételnek, élelmiszernek a tilalmát sem, azonban célszerű egyeseket előnyben részesíteni, mások fogyasztását csökkenteni. Nincsenek tiltott táplálékok, csak kerülendő mennyiségek! Bőséges fogyasztásra javasolt: elsősorban gyümölcsök, zöldség- és főzelékfélék, hal, továbbá barna kenyér, burgonya. Mérsékelt fogyasztásra javasolt: nem zsíros húsok és húskészítmények, zsírszegény tej és tejtermékek, zsiradékok (célszerű a zsír helyett az olaj, a vaj helyett a margarin), tojás, tészta, száraz hüvelyesek. Kerülni javasolt: édességek, fagylalt, cukrozott készítmények (befőtt, lekvár is), zsíros húsok, zsíros ételek, tejszín, cukor, cukros üdítők, só, tömény italok, sör, bor. Figyeljünk a csomagolt élelmiszereken feltüntetett energia- és tápanyagértékekre, egyéb összetételi adatokra, amelyek sok segítséget adnak az élelmiszerek kiválasztásában és az étrend összeállításában.
11. pont
A helyes táplálkozás kedvező hatásait hatékonyan egészíti ki a dohányzás teljes mellőzése, a rendszeres testmozgás.
12. pont
A helyes táplálkozás fedezi a szervezet minden élettani folyamatának energia- és tápanyag-felhasználását. Egyszerű módszert jelent értékelésére a testtömeg mérése: a megfelelő táplálkozás mellett a kívánatos testtömeg alakul ki, ezt a célt kell elérnünk.
