.jpg)
A megrövidült izomszövet nem képes munkát végezni. A gyógymasszőr tartósan vagy kórosan megrövidült izomszövettel foglalkozik. Egy izom megrövidülése lehet aktív vagy passzív. Krónikusan passzív megrövidülés például a musculus biceps brachii megrövidülése, ha a kart a gyógyulás ideje alatt felkötve tartjuk. Az aktív megrövidülés maga az izom-összehúzódás, amely lehet akaratlagos, ami az izom munkája, de lehet akár védekező összehúzódás is, ami az izom válasza olyan veszélyekre, mint amikor túlterheltség áll fent illetve ismétlődő mozgás vagy erős túlnyújtás.
A testünk lágy szövetei érintésre képesek válaszreakciót létrehozni, oly módon, hogy a miofaszciális fájdalmat egy önfenntartó neuromuszkuláris visszacsatoló kör hozza létre, amelybe az érintéssel okozott inger hatására beavatkozik és így visszaáll a normális működés. A választott technikától függően a manuális beavatkozás megszakítja a helytelenül működő szövetben ezt a visszacsatolási folyamatot, így bizonyos változásokat idéz elő az idegi válaszban és a szövetben is. A beavatkozás lehet iszkémiás összenyomás, passzív nyújtás-rövidítés, vagy bármely fogás.
A gyógymasszázs klinikai terápiája ezek alapján közelíti meg a tartósan megrövidült lágy szövetek kezelését, és tapintással kísérli meg azok természetes, fájdalommentes működésének helyreállítását, úgy hogy figyelembe veszi a beteg testének egészét.
Közvetett hatások

Gyógymasszázst megelőző vizsgálat:
- Bőrszín, bőrelváltozások
- Bőr turgora
- Izomtónus
- Deformitások
- Izületi duzzanat, szöveti duzzanat
Tapintható elváltozások
- Bőrhőmérséklet
- Kötőszövet eltolhatósága és elemelhetősége
- Izomtónus (hyper-, hypotónus)
- Izomrostok eltolhatósága
- Az izmok nyomásérzékenysége
- Szöveti duzzanat
- Izületi duzzanat
- Az izületek nyomásérzékenysége
Méréses vizsgálatok
- Pulzus
- Vérnyomás
- Különböző képalkotó műszerekkel (Orvos végzi)
Gyógymasszázs során hatással vagyunk a bőr különböző rétegeire, a kötőszövetre, melynek hatására a fájdalomérzet csökken a fájdalmas terület feletti bőr dörzsölésére, a test meghatározott pontjainak ingerlésével. Ezek a pontok a gerincvelőből kilépő fájdalomérző receptorok, amelyekre a terapeuta, különböző fogásokat alkalmazva a betegen, hatással bír a kliens és annak problémájára.
A masszázs során tartós fájdalom esetén a központi idegrendszerben, az agytörzsben a hipofízis elülső és középső lebenyében fájdalomcsillapító anyagok szabadulnak fel (ópiumszerű peptidek, endorfinok), melyek hatására a páciens eredeti fájdalma megszűnik, csillapodik.
Rendszeres gyógymasszázs kezeléssel megszüntethetőek, csökkenthetőek, ezek a mozgásszervi fájdalmak, panaszok. Majdnem minden betegség és mozgásszervi probléma esetén forduljon gyógymasszőrhöz, mert sokkal hatásosabb lesz, mintha gyógyszeres kezelést választana.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése